Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 328 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


WESOŁYCH ŚWIĄT

sobota, 23 grudnia 2006 16:28

Stołów pięknie ozdobionych,

jadłem suto zastawionych,

i prezentów z dwa tuziny,

niech zazdroszczą Wam rodziny!

Żadnych sporów, żadnych kłótni,

a nikt już nie będzie smutny.

 Grunt to dobre wieść pożycie,

a karpiowi...daruj życie!

I każdemu - przyjaciela,

co czasami łzę ociera, ...

i wszystkiego co Wam trzeba,

no i jeszcze gwiazdki z nieba


Podziel się
oceń
0
0

COMENTS (55) | SAY SOMETHING

JAK PROSTOWANO WIEŻĘ?

środa, 13 grudnia 2006 21:39

Witam Was

Wiem, że dlugo nie pisałam na blogu, zablokowalam też go haslem, ale niestety szkoła, szkoła i jeszcze raz szkoła. Cóż więcej mówić. Zmienilam troszkę image bloga. Mam nadzieję, że na fajniejszy:)

A teraz artykuł z...Maxim;)

 

JAK PROSTOWANO WIEŻĘ?

 

Krzywa wieża w Pizie przestała się przechylać. Specjaliści twierdzą, że ochronili jej konstrukcję przed zawaleniem na najbliższe 300 lat.

Przez ostatnie 10 lat teren wokół słynnej włoskiej wieży był olbrzymim placem budowy. Gdyby nie fakt, że przez wieki stała jakby na przekór grawitacji, jej sława ograniczała by się tylko do kręgu historyków sztuki i architektury.

Słynna Torre Pendente jest w istocie dzwonnicą przykatedralną, częścią kompleksu złożonego z katedry, baptysterium i cmentarza. Swoją światową sławę (rocznie odwiedza ją ok. 10 mln turystów) zawdzięcza drobnej usterce architektonicznej.

Specjaliści z różnych branży ratują wieżę w Pizie przed upadkiem od przeszło 700 lat. Budowla oparła się trzęsieniom ziemi i piorunom. Niektórzy twierdzą, że ucierpiała jedynie w wyniku działań poszczególnych komisji. Ta średniowieczna budowla stale balansuje na krawędzi. Krzywą Wieżę w Pizie zamknięto dla zwiedzających w 1990 roku. Od tego czasu na badania i projekty metod zastalania gruntu, na którym stoi budowla, wydano 14 mln dolarów. Rozważano możliwość zamrożenia gleby za pomocą ciekłego azotu, osuszania metodą elektroforezy, a nawet odsysania ziemi.

Słynna Krzywa Wieża w Pizie wreszcie przestała się pochylać - poinformował niedawno londyński "The Times". Pomogło umieszczenie 900 ton ołowiu po północnej stronie fundamentu, który stanowi przeciwwagę dla odchylonej ku południowi wieży. Kurację zaaplikował prof. John Burland z londyńskiego Imperial College. Wezwano go na ratunek, gdy wieża była odchylona od pionu aż o pięć metrów, a symulacje wskazywały, że runie do 2050 r.

Dzięki realizacji najnowszego projektu zabytek przetrwa następnych 300 lat. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej nie runie w wyniku nieprzewidzianego wypadku. Zdaniem specjalistów, rozwiązanie, które zastosowano obecnie, umożliwiają wyprostowanie wieży o pół metra. Wieżę starano się wyprostować już w czasie budowy.

1174 r. - Krzywa Wieża w Pizie zaczęła się przechylać na początku budowy. Najpierw pochyliła się jej północna część, później południowa. Przyczyną było zapadanie się podłoża z piasku, iłów i gliny, na którym wznoszono budowlę.

1178 r. - aby zrównoważyć pochył północnej części, konstruktorzy, kończący właśnie trzecią kondygnację, postanowili wydłużyć kolumny po północnej stronie wieży. Gdy trzeci poziom został ukończony, wówczas zaczęła się pochylać południowa część konstrukcji. Kolumny po jej południowej stronie wydłużono w stosunku do tych, które wzniesiono po północnej.

1278 r. - przerwano budowę. Wieża pochyliła się na południe o 81 centymetrów.

1350 r. - budowę zwieńczono dzwonnicą, wieża odchyla się od pionu o 2,4 m.

1934 r. - Mussolini rozkazuje wyprostować wieżę. Wywiercono 361 dziur w podstawie konstrukcji i wprowadzono 80 ton zaprawy murarskiej. W wyniku tych zabiegów zabytkowa budowla pochyliła się o dodatkowe 2 cm.

1990 r. - wieża zostaje zamknięta dla zwiedzających.

1992 r. - inżynierowie zastosowali stalowe wzmocnienia.

1993 - 94 r. - Krzywa Wieża w Pizie zaczyna się prostować. Specjalne obciążniki umieszczone u jej fundamentów zahamowały dalsze przekrzywianie się, a odchylenie od pionu zmniejszyło się najpierw o 13 mm, potem nawet o 2 cm. Na budowę nałożono stalową obręcz.

1995 r. - do gruntu pod wieżą wpompowywany jest ciekły azot dla zapewnienia stabilności. Wieża odchyla się o 2,5 milimetra.


Podziel się
oceń
0
0

COMENTS (27) | SAY SOMETHING

Jasna Góra

piątek, 10 listopada 2006 17:00

Hej

Postanowiłam, że nam tym blogu będą tylko budowle. Dlatego żadnych powitań:) Do tego mam inne blogi:P

Coś polskiego...

 

Jasna Góra

 

Położenie : Częstochowa, Polska

 

Czas powstania : 1382 rok

 

Typ : Klasztor, kościół

 

Styl architektoniczny : Barok

 

Materiały : Cegła

 

Wysokość : 106,30 metrów

 

Powierzchnia : 5 hektarów - powierzchnia parku na którym stoi klasztor

 

Opis obiektu :

 

Jasna Góra - jest to klasztor oo. Paulinów w Częstochowie. Położony na wzgórzu (293 m .n.p.m.), należy do grupy najświętszych miejsc na świecie.

Ufundowany został w 1382 r. przez księcia Władysława Opolczyka, który dwa lata póżniej ofiarował klasztorowi obraz "Czarnej Madonny". Od tego czasu na Jasną Górę przybywają liczne pielgrzymki w celu modlitwy.

W zabudowie klasztoru znajdują się: Kaplica Matki Boskiej - składa się z trzech części. Najstarsza jest zbudowana w stylu gotyckim, w której dziś znajduje się prezbiterium z hebanowym ołtarzem (1650 r.) i wiszącym pośrodku niego najświętszym obrazem, trzynawowej powstałej w latach 1641-44 oraz dawnego przedsiąka - renesansowego z połowy XVI w. W kaplicy znajdują się różne drobiazgi podarowane przez cudownie uleczonych ludzi, w podzięce za uzdrowienie.

Bazylika św. Krzyża - jest to pierwotny kościół murowany z XV w. w stylu gotyckim. Był on po części rozbudowywany o nawy główne i boczne oraz o kaplice. Po pożarze w 1690 r. Całość została przebudowana w XVII i XVIII w formie trzynawowej Bazyliki (styl barokowy). Najwyższa nawa sklepiona kolebkowo osiąga 29 m, a nawy boczne sklepione są krzyżowo.

Ołtarz główny, ufundowany w 1728 r. przez hetmana S. Chomentowskiego i przedstawia Wniebowzięcie Matki Boskiej. Całość ołtarza to kompozycja rzeźbiarska Jakuba i Antoniego Buzziniego, wykonana przez Jana Adama Karigera, budowniczego z Wrocławia.

Na chórze znajdują się jedne z największych organów w Polsce. Zbudowane zostały z w latach 1913 - 1956.

Do zespołu klasztornego należą: Wieża (106 m. n.p.m.), Arsenał (1660-1680 r.), Sala rycerska (1674 r.), Skarbiec (1674 r.). Znajdują się tam jeszcze malownicze wały i bastiony, które dawniej broniły klasztor, a teraz służą jako chodnik i droga krzyżowa.

Linki :

www.jasnagora.pl

 

 

 

FOTKA


Podziel się
oceń
1
0

COMENTS (18) | SAY SOMETHING

Petra

środa, 01 listopada 2006 15:15

 

Witam

 

Dzisiaj miała być polska budowla, ale zgodnie z tym, że mamy dzień Wszystkich Świętych, pomyślałam sobie, że możnaby było umieścić coś związanego z tym świętem....

 

Petra

 

Cmentarz

 

Czas powstania : Około 300 lat p.n.e

 

Typ : cmentarz

 

Materiały : glina

 

Opis obiektu

 

Petra nie jest naprawdę miastem, lecz raczej zabytkowym cmentarzem - po tutejszych domach nie pozostał żaden ślad.

Obecnie uważa się to miejsce to pozostałości grobowców wykutych w skale na terenie położonym 900 metrów n.p.m. Niektóre mają charakterystyczne zdobienia nabatejskie i zdradzają wpływy egipskich i asyryjskich stylów architektonicznych, inne mają kształt klasyczny.

Wewnętrzne kolumnaty są zwyczaj nagie, bez ozdób, zaś fasady są bogato zdobione.

W 106 roku gdy Petra stała się częścią Imperium Rzymskiego przybyły jej: forum, termy (publiczne łaźnie, ogromne i bogato zdobione kompleksy budynków), teatr i inne typowe budowle.

Najsłynniejszym budynkiem Petry jest skarbiec el-Kasne, wysokości 40 metrów i szerokości 27 metrów. Dolina ze skarbcem okazuje liczne grobowce skalne wykute w bladoróżowym piaskowcu z żyłkami w wielu innych barwach.

 

 

FOTKA


Podziel się
oceń
1
0

COMENTS (19) | SAY SOMETHING

Pamięć dla Ani [**]

piątek, 27 października 2006 19:44

 

Dlaczego to musiało się tak stać?

 

Dlaczego każdy stał i patrzył tak obojętnie?

 

Czy oni nie widzieli tego zła? Tego zła, które było przyczyną tragedii?

 

Czy można ich wszystkich zazwać inaczej niż mordercami??

 

Oni wszyscy ponoszą za to winę!

 

Nie tylko Ci, którzy bezpośrednio się przyczynili,

 

ale Ci którzy nic nie zrobili!

 

Pamięć Ani, która popełniła samobójstwo przez niewyżytych, nieodpowiedzialnych samców!

 

[*][**][*]

 


Podziel się
oceń
0
0

COMENTS (32) | SAY SOMETHING

Zdjęcia w galeriach.


piątek, 19 stycznia 2018

NUMERATOR:  69 719  

CALENDER

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ABOUT ME

.............Only I................
Agnieszka, po łacinie Agnes, wzięła się od greckiego słowa hagnę, czyli "czysta, nieskalana". Prawie zawsze okazuje się, że dziewczynka, którą nazwaliśmy Agnieszką, jest nad wiek samodzielna, nie daje się urabiać i pokazuje swoje pazurki. Agnieszki wcześnie potrafią zapewnić sobie niezależność. Często już jako nastolatki stają się faktyczną głową rodziny, a przynajmniej rodzice muszą się liczyć z ich zdaniem. Młode Agnieszki szybko wchodzą w świat dorosłych i znajdują dla siebie pole do popisu, na którym mogą być pierwsze i najlepsze. Siła charakteru, niezależność, otwarty umysł, rozsądek i zawodowa sprawność - wszystko to jednak wcale nie przeszkadza Agnieszce być kobietą. Kiedy potrzeba, potrafi stać się prawdziwą ozdobą tego niedoskonałego świata. Agnieszki, zgodnie z magią swojego imienia, długo zachowują młodość, świeżość i ciekawość świata. W wieku dojrzałym mogą być wzięte za koleżanki swoich córek!...........
Dodam jeszcze tylko, że mam 16 lat i jak widać interesuję się przepięknymi budowlami, tańcem, językami i ... Kocham NIEMCY. Nienawidzę rasistów, komunistów, Anty-Niemców, szkoły i ohydnych pająków. Moim marzeniem jest szybka przeprowadzka do Niemiec...
Jeśli chodzi o Oceny-anulki.bloog.pl, na którym oceniam blogi, kryteria są następujące:
---------Czego nie lubię----------
- TH, Blog27, HP, gifów, dollsów, candy i "bezsensownych notek".
------------Co lubię---------------
-Pamiętniki, przemyślenia i fotografie...

ABOUT MY BLOOG

Znajdziecie tu najwspanialsze budowle świata typu największy kościół, najmniejszy dom, najdłuższy budynek, panoramy, mosty, budowle, i wiele wiele innych!!! Możecie równiez składać swoje propozycje.....

MORE ABOUT MY BLOG...

Znajdziecie tu najwspanialsze budowle świata typu największy kościół, najmniejszy dom, najdłuższy budynek, panoramy, mosty, budowle, i wiele wiele innych!!! Możecie równiez składać swoje propozycje...np. co chcielibyście aby było opublikowane na blogu. Jakaś ciekawa budowla, która Was interesuje ale mało o niej wiecie. Postaram się wyszukać jak najwięcej ciekawych rzeczy na temat. Swoje zgłoszenia proszę abyście umieszczali w Księdze Gośći:)

HITE ABOUT MY BLOG...

VOTE


LOOK AT RESULDS

SEARCHING OUT

SEARCHING INSTRUCTION

SUBSCRIPTION

SUBSCRIPTION INSTRUCTION

STAT

Odwiedziny: 69719
Wpisy
  • liczba: 40
  • komentarze: 514
Galerie
  • liczba zdjęć: 30
Bloog istnieje od: 4253 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl